Budżet domowy – czym jest i dlaczego warto go zaplanować?

Posted on 29/09/2019 3:07am

Budżet domowy to porównanie dochodów oraz wydatków, zwykle tyczące się każdego miesiąca. Metodyczna kontrola budżetu pozwoli Ci ocenić finansową kondycję Twej rodziny oraz umożliwi zarządzanie pieniążkami.


coaching
Author: Map of the Urban Linguistic Landscape
Source: http://www.flickr.com


Budżet możesz prowadzić w zeszycie, możesz też przyszykować prostą tabelkę w Excelu. Forma nie będzie mieć większego znaczenia. Tworzenie domowego budżetu rozpoczynamy od dokładnego rozpisania wszystkich stałych dochodów a także wydatków. Podstawą planowania budżetu będzie uświadomienie sobie struktury kosztów oraz podzielenie ich na dwie części – koszty niezbędne, takie jak kredyty, opłaty za media, żywność (ale nie wszelka) oraz te dodatkowe, takie jak rozrywka, używki, poniektóre odzienia albo jedzenie. Dopełniając takiego podziału, możesz oszacować swoją sytuację finansową oraz zaplanować następne działania.
Planowanie budżetu domowego to planowanie również większych wydatków, takich jak wczasy, podarki świąteczne bądź urodzinowe. Jeśli stosownie wcześniej przygotujesz się na owe koszty, przykładowo odkładając co miesiąc drobne sumy, nie będziesz musiał skorzystać z drogich gotówkowych pożyczek. Jeśli jednakże znajdziesz się w kryzysowej sytuacji, podratować może Cię pożyczka pozabankowa Freezl, jaka nie jest ogromnie kosztowna.


Poniektórych wydatków zaplanować się nie da, ale warto odłożyć pieniążki na tzw. czarną godzinę oraz stworzyć awaryjny fundusz, który uratuje nas, kiedy nadciągną finansowe czarne chmury. Przeczytałeś, pomyślałeś, a więc do dzieła! Lektura tego tekstu nic nie da, o ile nie ruszysz do działania.

Tags: program, bank, system