Dostałeś spadek? i co z nim począć? – instytucje, specjaliści do jakich należy się zwrócić po uzyskaniu spadku - przykład Warszawy.

Posted on 06/09/2022 8:06am

Spadek niekiedy może być darem niebios, jednak może też okazać się przekleństwem dla spadkobiercy, zwłaszcza jeśli ma w sobie długi „hojnego” krewnego. Aby uniknąć nieprzyjemnego zaskoczenia warto zwrócić się do właściwych instytucji w celu sprawdzenia wartości nowego nabytku. Spadek mamy możliwość przyjąć lub nie. Przed dokonaniem tej czynności warto skorzystać z usług zawodowca jakim jest rzeczoznawca majątkowy. Wawa - jako największe miasto w Polsce będzie tego znakomitym przykładem.

Pieniądze
Author: christopher_brown
Source: http://www.flickr.com
Poza tym w stolicy poza typowymi trudnościami związanymi ze spadkami pojawia się kolejny – właściciele działek nieprawnie wywłaszczeni przez władze PRL, których spadkobiercy lub osoby, którym oni dali do tego prawa domagają się zwrotu majątków. Po otrzymaniu informacji o spadku w pierwszej kolejności należy sprawdzić czy działka na której znajduje się budynek nie jest obciążona tego typu zaszłościami historycznymi (w sieci można znaleźć plany tych działek). Następnie należy zweryfikować czy pomieszczenie nie jest obciążone długami, aby to uczynić należy skierować się do sądu z wnioskiem o wykonanie tak zwanego spisu inwentarza (wykonuje to komornik). Na przyjęcie bądź odrzucenie spadku spadkobierca ma 6 miesięcy (czas liczy sie od chwili, w którym dowiedział się on o spadku). Spadek można przyjąć z tzw. dobrodziejstwem inwentarza, oznacza to, że w przypadku obciążenia długami spadkobierca spłaca je tylko do wysokości wartości otrzymanego spadku (jeśli otrzymaliśmy dom warte 200 tys. złotych i jest ono z długiem w wysokości 250 tys. złotych płacimy tylko 200 tys. zł).

Niechciany spadek można odrzucić, jednak należy pamiętać, iż w przypadku tego rozwiązania problemu majątek przechodzi na kolejne pokolenie, z rodziców na potomków, którzy to znów mogą majątek przyjąć lub odrzucić. Trudność pojawia się w przypadku osób, które nie ukończyły 18 roku życia, i nie mogą osobiście odrzucić spadku (wtedy sąd opiekuńczy może zadecydować czy przyznać prawo zezwolenie na pobyt czasowy i pracę prawnym opiekunom małoletniego do odrzucenia w jego imieniu spadku). Warto zaznaczyć, że kredyty spadkodawcy równiez są dziedziczone, podobnie jak kredyty i opłaty. Musimy pamiętać o wyrejestrowaniu denata ze spółdzielni mieszkaniowej i wypowiedzeniu jego umów z różnymi usługodawcami (firmy często proszą o wypełnienie wniosku i przesłanie kopii aktu zgonu). Jeśli spadkobierca jest skłonny przyjąć spadek to do działania powinien przystąpić on, a w przypadku osób jak rzeczoznawca majątkowy (KGDM). Warszawy obfituje w przedstawicieli tego zawodu.
Biznes
Source: flickr.com
Taki człowiek oceni wartość posiadanego majątku. Jest to wymagane zwłaszcza jeśli w część majątku wchodzą stare przedmioty, obrazy lub rzeczy, których wartości nie możemy być pewni. Rzeczoznawca majątkowy powinien być osobą wiarygodną, najlepiej wziąć kogoś z polecenia albo zwrócić się do renomowanego przedsiębiorstwa zajmującego się tego typu działalnością (polecamy KGDM).

Można też wyszukać nazwisko danego rzeczoznawcy w Internecie i zweryfikować krążące wokół niego opinie, jednak w przypadku tej ostatniej metody należy być ostrożnym. Warszawa słynie z dużej konkurencji, także na tym rynku, może się więc zdarzyć opinia nieprzychylnego konkurenta, szkalująca dobre imię danej osoby. W wypadku dziedziczenia spadku ważna jest też współpraca z bankami, zarówno w zakresie spłacania ewentualnego kredytu, jak i uzyskania dostępu do konta lub kilku kont (niekiedy utajonych) spadkodawcy. Nad przyjęciem bądź odrzuceniem spadku warto dobrze się zastanowić i nie działać pochopnie. Należy pamiętać, że na decyzję mamy pół roku.

Tags: bank, kredyt, firma, przedsiębiorstwo, inwentarz