Jak zadbać o zwrot podatku za pracę za granicą?

Posted on 27/11/2020 10:24am

Funkcjonujemy w świecie, który opisywany jest jako globalna wioska. Zważywszy na otwarte granice w krajach wspólnoty europejskiej, możemy podróżować prawie bez ograniczeń. Ponadto, sprzyja temu także fakt rosnącej popularności tanich linii lotniczych.
klawiatura z klawiszem pieniądze
Nasi rodacy stają się coraz bardziej zainteresowani nowymi okazjami, jakie stoją przed nimi otworem, także dzięki dobrej znajomości języka angielskiego. To właśnie jeden z tych powodów dla jakie coraz więcej z nas zdobywa pracę poza granicami naszego kraju.

Wydaje się, że fundamentem do pracy w jednym z europejskich krajów jest umiejętność posługiwania się lokalnym językiem. To prawda, że to zdecydowanie ułatwia sporo spraw. Niemniej jednak, wystarczy choćby znajomość angielskiego.

Czyżby ten tekst zainteresował Cię tak bardzo, że masz ochotę zaznajomić się z kolejnym? To świetnie. Zatem tu kliknij i sprawdź sporo newsów.

Takie podejście do pracy za granicą pomoże nam się także odnaleźć w kwestiach prawnych oraz tych związanych z podatkami. Należy tu nadmienić, iż za legalną pracę poza granicami Polski możemy ubiegać się o zwrot podatku. Warto o tym fakcie, pamiętać zwłaszcza teraz, gdy rozpoczął się temat corocznych rozliczeń - program pit 2016 online.

biznes
Source: pixabay.com
Oczywiste jest to, że wymaga to trochę zaangażowania, jednak gra jest warta swojej ceny, gdyż częstokroć jesteśmy w stanie liczyć na duże kwoty. Jeśli mowa na przykład o zwrot podatku z Holandii, to trzeba posiadać odpowiednie dokumenty uprawniające nas do tego zwrotu. Jednym z nich jest holenderska karta podatkowa.

Trzeba dodać, iż jeżeli nie posiadamy takich dokumentów, to są firmy, które pomogą nam z całym procesem - więcej o rozliczeniu pit. Co więcej, mogą nawet udać się do firmy, która nas zatrudniała o wystawienie stosownych zaświadczeń. Szalenie ułatwia to całą sytuację i pomaga zaoszczędzić sporo czasu i nerwów.

Biznesmen w pracy
Author: Kārlis Dambrāns
Source: http://www.flickr.com
Już od pewnego czasu własny rynek pracy dla mieszkańców Polski otworzyły również Niemcy. Za naszą zachodnią granicą swoje pracownicze obowiązki wykonuje coraz więcej (zobacz) specjalistów znad Wisły. Nasi rodacy są obecni prawie we wszystkich branżach. Niemcy cenią nas za pracowitość, wiedzę a także profesjonalne podejście do powierzonych nam zadań.

Jeśli byliśmy zatrudnieni legalnie na terenie tego kraju, tu również warto zastanowić się nad możliwością skorzystania z odzyskania nadpłaconych składek. Jeżeli chodzi zatem o zagadnienie takie jak zwrot podatku z Niemiec, to tutaj również możemy liczyć na fachową pomoc firm, które specjalizują się w tego typu kwestiach. Miejmy na uwadze jednak to, że musimy mieć specjalną kartę podatkową, którą otrzymujemy od pracodawcy. Dodatkowo, potrzebne jest zaświadczenie UE/EOG.

Całość tych spraw możemy jednak przekazać specjalistom ze wspomnianych wcześniej biur, zajmujących się odzyskiwaniem podatku za pracę za granicą. Należy jedynie wypełnić odpowiedni formularz na stronie biura albo wybrać się do oddziału - przejdź to artykułu.

Tags: pieniądze, firmy, podatki, budżet, kraj