Moje osobiste przykre wspomnienia z opóźnionego lotu

Posted on 21/07/2015 6:24am

samolot
Author: pjs2005
Source: http://www.flickr.com
Latanie samolotem po Europie wiąże się z ważnymi poradami, co do których z reguły podróżujący klienci nie zdają sobie sprawy. Chodzi o zwroty i odszkodowanie za odwołany lot. W tej chwili na obszarze Unii Europejskiej, specjalna asekuracja prawa pasażera dotyczy nie jedynie pasażerów samolotów, ale także osób podróżujących koleją, autokarem lub statkiem. Również im łatwiej jest uzyskać naprawienie szkody za np. opóźnienie przewoźnika.

Przepisy obowiązują na terenie całej UE.
problemy techniczne
Author: Anton Strogonoff
Source: http://www.flickr.com
Anulowanie podróży może wywołać nieprzyjemną, stresującą atmosferę, szczególnie gdy wyjeżdżamy w istotną podróż służbową lub na upragnione wakacje. Martwimy się nie tylko o zmarnowany czas, ale zwłaszcza o pieniądze. Warto wiedzieć, że za odwołany lot odszkodowanie przysługuje, tylko trzeba się o nie upomnieć (rekompensata dzięki flyandi.pl). Rozporządzenie Unii Europejskiej nr 261/2004/WE z dnia 11 lutego 2004 r.

zawiera prawa pasażera, dzięki którym wyegzekwujemy nie tylko zwrot pieniędzy za bilet, ale też odszkodowanie. Zgodnie z przytoczonym dokumentem w przypadku odwołania podróży przewoźnik musi zapewnić pasażerowi alternatywny środek transportu oraz oddać koszty biletu. Skargę trzeba przekazać prosto do przewoźnika, korzystając z istniejącego unijnego wniosku skargi. Zachowajmy jego kserokopię, aby w przypadku niezadowalającej reakcji szukać wsparcia u Komisji Ochrony Praw Pasażerów Urzędu Lotnictwa Cywilnego. W ciągu zeszłych trzydziestu lat Europa przechodzi rozwój komunikacyjny. Dla milionów Europejczyków wyjazdy stały się normalnością.

Wszyscy mają szansę korzystać z możliwości jeżdżenia zgodnie z aktualnymi zarządzeniami (dowiedz się więcej o prawach pasażera).
samolot
Author: www.sxc.hu
Source: www.sxc.hu
Rekompensata tego rodzaju nie przysługuje tym podróżującym, którzy zostali poinformowani o tym co najmniej dwa tygodnie wcześniej. Fatalne warunki atmosferyczne także przyczyniają się do paraliżu lotniczego (np. wybuch wulkanu). Niestety także wtedy posiadacze biletów nie dostaną odszkodowania.

Jeśli firma lotnicza zorganizuje zamienny lot to również tutaj – co wydaje się jasne – nie uda nam się zyskać rekompensaty za problemy w trakcie podróży. Dodatkowo, kiedy opóźnienie wynosi co najmniej 5 godzin, wchodzi w życie prawo do zwrotu kosztów biletów lub lotu powrotnego do pierwszego miejsca odlotu. Wymagane przez osoby pokrzywdzone odszkodowanie za opóźniony lot ma jasno zdefiniowane wytyczne, jakich przewoźnik mocno się trzyma. Warto więc poznać wszystkie niezbędne informacje na ten temat, by mieć stuprocentową świadomość należności. Wysoka jakość usług idzie w tym przypadku z całkowitą odpowiedzialnością.

Tags: samolot, podróże, wakacje, bilety, Europa