Można walczyć o odszkodowanie za opłaty półkowe

Posted on 31/01/2019 7:57am

Wytwórcy, kooperujący z sieciami handlowymi, najczęściej muszą płacić za usługi, z których w ogóle nie korzystają, albo do korzystania z których są zmuszani. Działania sieci handlowych są sprzeczne z prawem, ale większość współpracujących z nimi dostawców nie zdaje sobie z tego sprawy. Czy da się powstrzymać wyłudzanie pieniędzy przez sieci super- i hipermarketów?
Finanse małych firm
Author: peddhapati
Source: http://www.flickr.com
Wydumane opłaty nakładane przez sieci handlowe na dystrybutorów, to tak zwane saf - opłaty półkowe. Nazwa odnosi się do do uzależnienia istnienia produktu w asortymencie sklepu od akceptacji dodatkowych faktur. W Stanach Zjednoczonych tego typu opłaty są zgodne z prawem, w Polsce jednak działania takie są zakazane, czego dowodzi m.in. Ustawa o Zwalczaniu Nieuczciwej Konkurencji. Należności za istnienie produktów w sklepie, są przez sieci handlowe sprytnie przemycane, pod określeniami opłat marketingowych, czy usług logistycznych. Dostawcy, nawet jeśli wiedzą o łamiącym prawo postępowaniu sieci handlowej, zazwyczaj nie protestują, bowiem z biznesowego punktu widzenia, bardziej opłacalne jest uiszczanie półkowego, niż zerwanie umowy z siecią handlową. Jeżeli jednak umowa z innych przyczyn zostanie wypowiedziana, albo sieć jest w likwidacji, opłaca się wnioskować o zwrot pieniędzy i wypłatę zadośćuczynienia.

Na drogę prawną dostawca produktów może wkroczyć zawsze wtedy, gdy ma przesłanki, iż usługa, oferowana przez sieć, jest wymuszona, fikcyjna, lub że jej cena jest wyjątkowo wysoka w odniesieniu do cen rynkowych. Sądy z dużą rezerwą traktują rachunki wystawiane za usługi marketingowe, czy usługi logistyczne, dlatego dostawca ma ogromne szanse na wygranie sprawy w sądzie. Ważną wiadomością jest to, że nawet, jeśli dostawca podpisał z siecią handlową umowę o świadczeniu usług, akceptując pobieranie przez sklep dodatkowych należności, prawo z zakresu opłat półkowych jest przed umowami ze sklepami. Aby jednak pomyślnie przejść przez rozprawę, dobrze jest wynająć wykwalifikowanego, doświadczonego adwokata.Rozliczenie podatku PIT
Author: Images Money
Source: http://www.flickr.com
Opłaty półkowe są przez sieci handlowe idealnie maskowane, czasem trudno jest potwierdzić wykroczenie, zwłaszcza, że hipermarkety zatrudniają wysokiej rangi prawników, świetnie broniących interesów swoich klientów. Ostatnią, bardzo ważną kwestią jest to, iż jeśli sąd przyzna zwrot za nielegalnie pobrane opłaty, dostawca nie musi oddawać pieniędzy za sprzedany towar, ponieważ umowa dostawy pozostaje wiążąca.

Tags: prawo, opłaty, należności