Najważniejsze obowiązki pracodawcy podczas zatrudniania nowych ludzi do pracy, zalety szkoleń BHP

Posted on 03/08/2021 5:45pm

Zatrudniając nowego pracownika właściciel firmy ma wobec niego szereg obowiązków. Jednym z nich będzie wysłanie takiej nowej osoby na wymagane szkolenie z bezpieczeństwa i higieny pracy, bez tego nie należy podejmować realizacji swoich obowiązków, szczególnie jeżeli miałby one być na jakiś niebezpiecznych urządzeniach czy maszynach. Szczegółowo kwestie te reguluje kodeks pracy, a za ich nieprzestrzeganie mogą grozić poważne kary.

bhp
Author: NASA Goddard Space Flight Center
Source: http://www.flickr.com
Jeśli w czasie kontroli wyjdą takie zaniedbania właściciel firmy ukarany może być za niedopilnowanie tego obowiązku, a jeszcze gorzej sytuacja będzie wyglądać, jeśli przydarzy się jakiś wypadek. W takim przypadku pracodawca ponosi pełną odpowiedzialność za takie zdarzenie, a za to mogą grozić rzeczywiście poważne kary.

Zapewne będzie interesować Cię nasza strona www, znajdziesz w tamtym miejscu dużo interesujących wiadomości. Miej na uwadze, że jest na bieżąco aktualizowana.

Z tego też powodu w interesie każdego leży to, żeby tak szybko jak się da wysłać nowych pracowników na wymagane szkolenia, dzięki czemu nie tylko formalności zostaną wypełnione, lecz także tacy ludzie będą wiedzieć, jak postępować na stanowisku pracy, jakiego rodzaju zagrożenia mogą czekać i jak działać jeśli się pojawi jakaś nieprzewidziana sytuacja.

Najczęściej szkolenia bhp online organizowane są przez właściciela firmy dla pewnej grupy zatrudnionych (oferta e-learnig bhp). Najlepiej będzie to zrobić podczas pracy, zamawiając zwyczajnie szkoleniowca który będzie posiadał odpowiednie uprawnienia.

Zaciekawił Cię prezentowany wpis? Jeżeli tak, to w najświeższym wpisie (http://ozieblowski.pl/kancelaria-prawna-obsluga-prawna-firm-chorzow/) również znajdziesz coś, co będzie warte Twojego zainteresowania. Kliknij zatem ten link!

Niekiedy mogą to być dwie różne osoby, zajmujące się różnymi obszarami, w takim przypadku po prostu szkolenie jest podzielone na dwa niezależne bloki. Zakres szkoleń BHP jest dość szeroki, zmienia się również zależnie od tego, jaki rodzaj pracy ma pracownik wykonywać.Na przykład przy pracownikach biurowych duży nacisk powinien być położony na ergonomię pracy z komputerem i prawidłowe zorganizowanie stanowiska pracy, a operator jakiejś dużej maszyny potrzebował raczej będzie wiadomości na temat postępowania w zagrożeniach związanych z jej obsługą. Na każdym szkoleniu poruszane są sprawy przeciwpożarowe i postępowania w przypadku wystąpienia ognia, a także podstawy pierwszej pomocy przy wypadkach, jakie mogą się pojawić.

Tags: BHP, szkolenie, kary, zagrożenia