Poszukujesz pracy i zastanawiasz się, gdzie można to robić – poczytaj, co jest w stanie pomóc

Posted on 20/07/2015 6:23am

Przyjęcie do pracy
Author: reynermedia
Source: http://www.flickr.com
Kiedyś zatrudnienie mieli wszyscy – tak mówią ludzie starsi. Młodzi mówią – obecnie fajną trudno dostać. Wiele ludzi ucieka innych krajów i tam szuka szczęścia. Ci, którzy nie chcą wyjeżdżać z Polski, muszą być cierpliwi, zakasać rękawy i szukać pracy która przyniesie lepsze jutro. Gdzie to uczynić? U nas obecnie jest około trzydzieści dziewięć procent osób z dyplomem wyższej uczelni.

Na tle Unii Europejskiej nie jest to nic nadzwyczajnego. W niektórych państwach zdarza się, że połowa ludności posiada wykształcenie wyższe. Przykładem może być tutaj Irlandia, gdzie współczynnik ten wynosi 51 procent. Trzeba o tym wiedzieć, ponieważ w im większym stopniu ktoś będzie przykładać się do tego, by znaleźć pracę to tym podwyższone ma na to szanse. Nie warto po prostu się poddawać, nawet podczas gdy początkowo nie znajdzie się trafnych propozycji.

Trzeba być otwartym na to, co będzie mieć rynek pracy do zaoferowania, gdyż w tej chwili, kiedy nie potrafi się wyszukać pracy w swojej branży to dobrze będzie zastanowić się nad zmianą branży. Jeśli więc systematycznie monitoruje się oferty w Urzędzie Pracy to jest się w większym stopniu zorientowanym co do tego, gdzie warto się skierować albo w jakim kierunku dokształcić, aby mieć większe szanse na odnalezienie stanowiska.
praca
Author: KIANO
Source: KIANO
Mimo to w Polsce także dochodzi dzisiaj do sytuacji, że pracowników umysłowych jest o wiele więcej niż robotników fizycznych. W Polsce nierzadko osoba z dyplomem wyższej uczelni ma o wiele mniejsze możliwości otrzymania dobrej pracy, niż osoba pracująca fizycznie. Najciężej jest pośród absolwentów kierunków humanistycznych.

Bez pracy jest wielu filologów, historyków, socjologów. Jeżeli uda im się dostać pracę, często jest to zajęcie nieopłacalne, nierzadko kompletnie nie mająca nic wspólnego z wyuczonym zawodem. Można zauważyć to doskonale już chociażby wówczas, kiedy przegląda się oferty pracy bełchatów (więcej http://www.praca.egospodarka.pl/oferty-pracy/belchatow) oraz dojdzie do wniosku, czy zwiększone szanse są na znalezienie pracy w przemyśle, czy chociażby w różnego rodzaju biurach. Każdy bez wyjątku dział zatrudnienia w pewnym czasie wymaga odpowiedniej grupy pracowniczej i to także to, co oddziałuje na progres gospodarczy w danym miasteczku. Bezrobotni muszą orientować się, iż to wybrany z wyznaczników, który wskazuje na to, jakie oferty szansa będzie w danym czasie znaleźć.

Analogicznie, odwołuje się taka sytuacja do każdego innego miasta w Polsce, gdyż tak samo oferty pracy chrzanów (zobacz http://www.praca.egospodarka.pl/oferty-pracy/chrzanow) uzależnione pozostaną od tego, jaki klimat panuje w Chrzanowie i na jakie sprawy w konkretnym czasie położy się nacisk.
praca
Author: Tim Regan
Source: http://www.flickr.com
Wyjątkiem oczywiście są studia mocno przyszłościowe jak automatyka i robotyka, informatyka, biotechnologia itp. Większość profili jednak, głównie humanistycznych, mimo że kształci intelekt, umiejętność logicznego i twórczego myślenia i wiedzę o kulturze,literaturze, filozofii czy historii, nie zapewnia łatwego sukcesu zawodowego. Osoby po takich studiach często są w ciężkiej sytuacji niejako podwójnie - pragnąc rozwijać się intelektualnie są zmuszeni robić to po godzinach, ponieważ praca jaką mogą wykonywać, przy czym też z trudem, to często zawód przedstawiciela handlowego, czy sprzedawcy, ewentualnie nauczyciela, czy bibliotekarza.

Tags: socjologów, bezrobotni