Programista na kontrakcie

Posted on 06/03/2021 8:03am

Freelancer informatyk ma dobrze. Nie są zmuszani zakładać niekomfortowych garniturów. Nie mają nakazu budzić się wcześnie i dojeżdżać do pracy. Pracując jako kontraktowy zawodowiec samodzielnie wyznaczają sobie godziny startu i zakończenia pracy. Można pracować bez spodni przed monitorem, nie zważając na żadne konwencje. Nikt nie stoi nad głową, nie wydaje poleceń. Osoby introwertyczne z pewnością chwalą sobie brak interakcji z resztą świata. Wszystko brzmi świetnie. Nie ma haczyka? Jakie problemy zauważają informatycy pracujący jako freelancerzy?
internet
Author: TwojaBateria.pl
Source: TwojaBateria.pl
Informatyk, który chce pracować na kontrakcie musi zapamiętać kilka ważnych spraw. Sporym minusem wolnego modelu roboty staje się umowa. Tu stosowane są jej dwa typy - umowa zlecenie i o dzieło. Niestety, w naszym kraju wyłącznie etat zapewnia normalne składki na NFZ i emeryturę. Umowa o wykonanie dzieła nie daje takich składek w ogóle. W wypadku kontraktu na zlecenie (zobacz podatek od umowy zlecenia) rodzaj zapewnianych składek zależy od pracodawcy. Przed zdecydowaniem się na coś należy koniecznie dokładnie tę kwestię przemyśleć. Informatyk freelancer, o ile napisze na zlecenie nowy program, dostaje za to dobre warunki rozliczenia PIT. Aplikacja jest traktowana jako utwór, to sprawia, że połowa przychodu jest zaliczana jako koszt uzyskania.

E-handel
Author: www.sxc.hu
Source: www.sxc.hu
Programista freelancer może po pewnym czasie uświadomić sobie, że ma za mało motywacji. To częste zjawisko, kiedy nie ma obok żadnego szefa, pilnującego stopień zaangażowania. Persona, która wykazuje kłopot z układaniem swojego planu pracy nie powinna brać pod uwagę freelance’u, ponieważ może to prowadzić do niezrealizowania kontraktu.Jak można wyczytać z artykułu, są dwie strony medalu. Pamiętaj o nich, kiedy będziesz przeglądać ogłoszenia typu „freelancer praca na podstawie Java Script” albo „aplikacje kontrakt”. Dopasowanie rodzaju zatrudnienia to naprawdę poważna decyzja. Musisz porównać swoje predyspozycje z światem realnym, by później nie żałować niczego.

Tags: koszt, umowa, rozliczenia, składki, freelancer, decyzja