Skuteczność regularnych kontroli pracowników

Posted on 09/02/2018 7:29am

Obecnie zatrudnienie odpowiedniego pracownika bywa bardzo ważnym elementem funkcjonowania każdej firmy. Gdy jednakże odszukamy już taką osobę, która doskonale sprawdzi się na danym stanowisku, należy również zadbać o nieustanny wzrost jej umiejętności. Dokonuje się tego zwykle za pomocą przeróżnego typu szkoleń, najpierw jednak trzeba posiadać wiedzę na temat tego, w jakich kategoriach rozwój osób pracujących w naszej firmie nie odbywa się tak jakbyśmy tego oczekiwali.


Biznesmen
Author: http://sxc.hu
Source: http://sxc.hu
Istotne jest więc sprawdzenie dokonań personelu oraz przeanalizowanie tego co nadal wymaga poprawy. W tym celu, zwykle wykonuje się okresowe oceny pracowników firmy, które mają wykryć wszystkie nie do końca dobrze działające elementy w pracy (zobacz kampanie marketingowe) ludzi zatrudnionych na danym stanowisku. Dzisiaj są one wykonywane przez większość firm w naszym państwie i przynoszą bardzo dobre efekty.

Sporo ludzi, gdy słyszy stwierdzenie ocena okresowa pracownika postrzega to jako działania, które mają na celu znalezienie najsłabszego ogniwa w firmie i dokonanie zwolnień wśród personelu. Z powodu takiego postrzegania sprawy, ocena pracownicza często powoduje strach w gronie osób pracujących w danym przedsiębiorstwie. Nie powinno tak jednak być, ponieważ tego typu analizy mają wyłącznie przedstawić jak postępuje rozwój kwalifikacji pracownika na danym stanowisku. Jeśli wyniki nie będą dobre, kolejnym działaniem przełożonych musi być poprawa możliwości, dzięki którym taki rozwój ma nastąpić, a nie dokonywanie zwolnień. W związku z tym, ocena pracownicza powinna być uznawana przez pracowników jako sposobność do wskazania swym szefom, niedoskonałości w działaniu konkretnych działów przedsiębiorstwa.

Ocena okresowa pracownika ma miejsce najczęściej raz na pół roku albo na rok, a zasady będące podstawą oceny zależą w głównej mierze od stanowiska, które zajmuje dana osoba - jeśli poszukujesz sprawdzonego pracownika (zobacz https://poradnikpracownika.pl/-zwolnienie-lekarskie-a-wysokosc-wynagrodzenia) skorzystaj z usług outsourcingu, które są dostępne pod tym linkiem: zobacz na stronie. Jest parę najistotniejszych metod wykonywania takiego rodzaju ocen.


Dwie spośród nich polegają na ocenieniu danego pracownika przez osoby z jego najbliższego otoczenia. W przypadku metody nazywanej 360 stopni, oceny dokonują nie wyłącznie współpracownicy oraz szefowie lecz także wybrani klienci, jak również pracownik swoich przełożonych. Natomiast ocena 180 stopni, pomija tą drugą część oceny, dlatego też rozwój pracownika w poszczególnych kategoriach jest analizowany przez współpracowników i przełożonych.

Tags: rozwój, efekty, szkolenia, PRacownik, klienci, ocena okresowa