W jaki sposób dbać o domową księgowość?

Posted on

księgowa
Rozliczenie podatkowe to obowiązek każdego płatnika podatków, z którym należy zmierzyć się każdego roku. Czas, który jest na jego złożenie, upływa razem z ostatnim dniem kwietnia. Jednakże nie warto pozostawiać wszystkiego na ostatnią chwilę, by potem nie złościć się ogromnymi kolejkami, koniecznością szybkiego wypełnienia dokumentów oraz wynikającymi z tego pomyłkami. Bardziej uciążliwym zadaniem będzie wypełnienie formularza podatkowego. Ręczne wypełnianie tegoż dokumentu jest dosyć kłopotliwe.

Praca ta wymaga dużego skupienia. Zasób wiedzy potrzebny do tego by dobrze zrealizować to zadanie? - wystarcza matematyka na poziomie podstawówki (choć powszechna opinia na ten temat jest dokładnie odwrotna) (informacje online - pitax.com.pl/). Bardzo istotne jest, żebyśmy już na wstępie stworzyli kategorie wszystkich typów dokumentów, jakie mamy w naszym mieszkaniu. Warto jest przetrzymywać w głównej mierze najistotniejsze dokumenty dotyczące posiadanych przez nas kredytów - głównie potwierdzenia spłat. Należy je zachować, aż do chwili spłaty pełnego zadłużenia, a nawet nieco dłużej.

Należy także przygotować kopie niektórych dokumentów, jakie np. sporządzaliśmy na potrzeby różnego typu finansowych transakcji czy też przy okazji załatwiania konkretnych spraw w urzędach. Dodatkowo niezbędne jest zachowywanie dokumentów takich jak akty notarialne czy też świadectwa pracy. Na szczęście współczesna technika i w tym przypadku przybywa ze wsparciem. Począwszy od grudnia aż do połowy marca w gazetach pojawiają się gratisowe - zapisane na różnych nośnikach - narzędzia, o umownej nazwie program pit 2015, w których cyfra w nazwie określa którego okresu rozliczeniowego owo oprogramowanie dotyczy.

Program pit 2015 krótko mówiąc jest rozbudowanym arkuszem kalkulacyjnym z zapisanymi gotowymi algorytmami matematycznymi (pitax.com.pl/category/e-pit/). Dysponując podobnym programem mamy sprawę ułatwioną - starczy tylko wpisać do tabelki właściwe dane z formularza który otrzymaliśmy od chlebodawcy. Program pit 2015 z automatu obliczy należności wobec urzędu skarbowego lub zwrot nadpłaconych w imieniu pracownika przez pracodawcę pieniążków.
rachunki
Author: kate hiscock
Source: http://www.flickr.com
Kolejną dobrą stroną ukazywanych programów jest automatyczne przekazywanie informacji do załączników, jeżeli takich wymagamy w naszym zeznaniu (pitax.com.pl). Po zrealizowaniu niniejszych działań, program generuje gotowy formularz PIT, który potem możemy wydrukować oraz złożyć w adekwatnym Urzędzie Skarbowym.

Coraz więcej programów to sposobność bezpośredniego wysłania dokumentów w sieci, co jest następnym walorem korzystania z opisanego rozwiązania. Bardzo ważne jest także, abyśmy posiadali w naszych dokumentach niezbędną kategorię z dokumentami przygotowanymi na potrzeby Urzędu Skarbowego (czytaj więcej o pit online). Są to różnego typu dokumenty i zaświadczenia, na podstawie których zrealizowane zostały rozliczenia z Urzędem Skarbowym. Powinny być one gromadzone przez pięć lat począwszy od końca roku, w którym miało miejsce rozliczenie. W sytuacji braku tych dokumentów, fiskus ma prawo nałożyć nawet karę i zażyczyć zwrotu sumy, jaka była odliczona od podatku, powiększoną dodatkowo o odsetki ustawowe. Powinniśmy więc pamiętać o tym wykonując rozliczenie PIT 2014 (kliknij w link). To niezwykle istotne, aby uniknąć w przyszłości zbytecznych problemów.

Tags: Urząd Skarbowy, rozliczenie PIT 2014