W jakich sytuacjach nie musimy rozliczać PIT-u? O jakich sprawach należy pamiętać?

Posted on 29/08/2018 5:09pm

Jak w każdym roku, tak i aktualnie do końca kwietnia każdy podatnik musi złożyć w skarbówce zeznania roczne. Ale rzeczywiście istnieją sytuacje, gdy PIT-ów nie jesteśmy zmuszeni rozliczać.

[
podatki
Author: www.sxc.hu
Source: www.sxc.hu
]
Zdecydowana większość z nas z końcem kwietnia składa takie zeznanie, w odmiennym przypadku grożą nam sankcje prawne. Dzisiaj jest to rzeczywiście bardzo łatwe, gdyż jest internet, istnieją więc programy jak pit 2015 online. To powoduje, że rozliczanie pit jest bardzo szybkie oraz sprawne, można tak rozliczyć różnorodne typy PIT-ów, takie jak na przykład rozliczenie pit 37. Kiedy jednakowoż nie trzeba rozliczać pit? Są takie sytuacje. Jak w poprzednim roku nie zdobyliśmy żadnych dochodów, to nie trzeba składać rocznego zeznania.Tego rodzaju zasada jednak nie zadziała, jak jesteśmy przedsiębiorcą, który nie osiągnął przychodu, gdyż zawiesił działalność gospodarczą. W tej sytuacjinależy przedłożyć tzw. “zerowe” zeznanie roczne. Jak w poprzednim roku uzyskaliśmy jedynie przychody, jak korzystaliśmy ze zwolnienia od podatku, to nie trzeba rozliczać ich w zeznaniu rocznym. Tego rodzaju przychody wymienia artykuł dwudziesty pierwszy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Takim czymś być niektóre typy odszkodowań, zwycięstwa w kasynach lub świadczenia z opieki społecznej. Podobnie jest z przychodami z umów cywilnoprawnych do dwustu złotych. Jak kwota należności zdefiniowana w umowie zlecenia lub o dzieło, jaka jest określona z osobą niebędąca pracownikiem płatnika nie przekracza dwustu złotych, to umowa opodatkowana będzie zryczałtowanym podatkiem dochodowym, który wynosi 18 procent.

rozliczenia, rachunki,  PIT
Source: pixabay.com
Takiego dochodu nie musimy wykazywać w zeznaniu rocznym. Jeżeli więc oprócz tego nie posiadaliśmy w poprzednim roku żadnych pozostałych dochodów, to nie istnieje konieczność przedłożenia zeznania. Zeznania rocznego nie są zmuszeni również składać podatnicy, którym PIT-40 przygotował płatnik, przykładowo zakład pracy. Jak więc przedłożyliśmy płatnikowi oświadczenie PIT-12, w jakim potwierdziliśmy, że w określonym roku nie osiągnęliśmy innych dochodów (poza tymi osiągniętymi u niego), zaś płatnik policzył za nas roczny PIT, to już nie trzeba składać oddzielnego rocznego zeznania. To więc bardzo wygodne dla wielu osób.

Tags: praca, Podatnik, urzęd skarbowy, zeznania, skarbówka